Atmintinė po breketų uždėjimo
Gydymo breketų sistema atmintinėje rasite visą reikiamą informaciją apie dantų ir burnos priežiūrą, mitybą, gydymo ypatumus bei kitus aktualius patarimus.
Diskomfortas po breketų uždėjimo
Praėjus keletui valandų po breketų uždėjimo gali būti jaučiamas skausmas, tempimo, veržimo pojūtis, jautrumas kandant, kramtant. Šie nemalonūs pojūčiai gali tęstis nuo kelių dienų iki savaitės. Palaipsniui skausmas mažėja ir praeina savaime, tačiau prireikus galima vartoti skausmą malšinančius vaistus.
Skausmui malšinti
Rekomenduojama vartoti nesteroidinius priešuždegiminius vaistus: Ibuprofenas, Paracetamolis, Nimesil ir kt.
Lūpų ir skruostų gleivinė
Po užklijavimo breketai gali trinti ir pažeisti lūpų ar skruostų gleivinę. Pajutus dirginimą, rekomenduojama naudoti ortodontinį vašką, kuris skirtas uždengti braižantį breketą. Vašką nuimkite valydami dantis, kadangi po juo gali kauptis maisto likučiai. Ortodontinio gydymo metu minkštieji audiniai prisitaiko ir diskomfortas praeina savaime per keletą dienų.
Apsilankymai ortodontijos klinikoje
Būtina reguliariai lankytis ortodontijos klinikoje nurodytu periodiškumu breketų sistemos aktyvacijai. Po pakartotinių vizitų taip pat galite jausti nedidelį skausmą ar maudimą, kuris praeis savaime.
Nešiojant breketus venkite traumų
Pacientai, kurie lanko kontaktinio sporto treniruotes, aktyviai sportuoja, treniruočių metu turėtų dėvėti apsaugines kapas.
Papildomi aparatai gydymo metu
(pvz. išorinio tempimo aparatas, elastikai ir kt.). Juos reikia turėti su savimi kiekvieno apsilankymo metu.
Gėrimai
Patartina vartoti tik nesaldžius gėrimus (negazuotas ar gazuotas vanduo, arbata, pienas) . Reikia vengti gaiviųjų gėrimų, kuriuose yra cukraus ar saldiklių. Taip pat reikėtų vengti įvairių sulčių, kadangi jose yra daug rūgščių. Tokių gėrimų vartojimą patartina apriboti iki vieno ar dviejų kartų per savaitę. Taip pat po tokių gėrimų būtina prasiskalauti burną paprastu vandeniu.
Maistas
Pirmomis dienomis po breketų uždėjimo stenkitės vartoti minkštą maistą pvz: jogurtas, varškė, košės, sriubos, kiaušiniai, virtos bulvės, ryžiai, makaronai, žuvis ir pan. Minkštas, šaltas maistas gali padėti pirmosiomis dienomis sumažinti jaučiamą skausmą ir diskomfortą.
Viso gydymo laikotarpiu reikėtų vengti kąsti kietą maistą, siekiant, kad breketų sistema neatsiklijuotų ar nesideformuotų. Ypatingai reikėtų atkreipti dėmesį į tokius maisto produktus kaip:
Mėsa. Vengti sunkiai sukramtomos mėsos. Neplėšti dantimis mėsos tiesiogiai nuo kaulo. Mėsos gabalėliai turėtų būti supjaustomi smulkiau nei įprastai.
Duonos gaminiai. Vengti kietų duonos gaminių: džiūvėsėlių, duonos lazdelių, kietos skrudintos duonos, kietų picos kraštų.
Vaisiai ir daržovės. Vengti kietų duonos gaminių: džiūvėsėlių, duonos lazdelių, kietos skrudintos duonos, kietų picos kraštų.
Saldumynai ir užkandžiai. Viso ortodontinio gydymo metu rekomenduojama vengti lipnaus, daug cukraus turinčio maisto, kuris didina ėduonies atsiradimo riziką. Taip pat dėl atsiklijavimo rizikos negalima valgyti kietų, klampių kramtomų saldainių pvz.: irisai, Mentos, Tic-tac, čiulpinukai, ir pan. Reikėtų vengti javainių ir šokoladinių batonėlių, kadangi juose yra daug cukrų ir jie yra pakankamai kieti. Vengti kietų sausainių (pvz: imbierinių). Stengtis tiesiogiai nekąsti sausainių, kadangi sausainio kraštas gali nulaužti breketą. Vengti kukurūzų spragėsių, traškučių, riešutų.
Vienu metu nevartokite skirtingų temperatūrų maisto produktų (pvz. karšta kava su ledais)
Dantų ir burnos priežiūra
Patys breketai ar breketams prie danties paviršiaus pritvirtinti naudojamos medžiagos emaliui nekenkia, tačiau ortodontiniai aparatai gali apsunkinti paviršių valymą. Emalio kariozinius pažeidimus sukelia bakterijos, kurių gausu susikaupusiose apnašose. Dėl jų aplink breketus, t. y. ten, kur gydymo metu sunkiausia nuvalyti emalį, gali atsirasti baltų ar rudų dėmių, apnašas gali išprovokuoti dantenų uždegimą, todėl nešiojant breketus reikalinga itin kruopšti dantų priežiūra.
Dantis, nešiojant breketus, reikia valyti ryte, vakare. Po kiekvieno valgio ar užkandžiavimo reikia burną prasiskalauti burnos skalavimo skysčiu ar bent jau vandeniu.
Siekiant gerai išsivalyti dantis nešiojant breketus, rekomenduojama naudoti:
Minkštą dantų šepetėlį su remineralizuojančia dantų pasta, kurios sudėtyje yra fluoro. Valyti šluojamaisiais ar sukamaisiais judesiais visus dantų paviršius, ypatingą dėmesį skiriant sričiai tarp breketo ir dantenų.
Vieno danties šepetėlį. Vieno danties šepetėlį naudoti su dantų pasta ar specialiu geliu (Curaprox, TePe ir pan.) Valyti apie kiekvieną breketą iš visų pusių šluojamaisiais judesiais, išvalyti sritis tarp danties ir vielos.
Tarpdančių šepetėlį ir/ar siūlą. Tarpdančių šepetėlį galima naudoti su specialiu geliu. Tarpdančiams valyti gali būti naudojamas specialus tarpdančių siūlas “Superfloss”, kurio vienas galas yra kietas. Kietas galas padeda prakišti siūlą už vielos ir tuomet gali būti išvalomas tarpdantis. Tarpdančius privaloma kruopščiai išsivalyti bent kartą dienoje, geriausiai vakare, prieš einant miegoti.
Skalavimo skystį. Idealiai išsivalius dantis, būtinybės naudoti skalavimo skystį nėra. Jis gali būti naudojamas po užkandžiavimo, neturint galimybės išsivalyti dantų. Tačiau pastebėjus dantenų uždegimo (paraudusios, paburkusios, kraujuojančios dantenos) požymius, rekomenduojama naudoti gydomųjų savybių turintį skalavimo skystį, kurį jums paskirs burnos priežiūros specialistas.
Vandens irigatorių (Waterpik). Efektyvi pagalbinė priemonė padedanti palaikyti asmeninę burnos higieną ortodontinio gydymo metu. Irigatorius vandens srovės pagalba padeda pašalinti apnašą ir jame susikaupusias bakterijas sunkiai prieinamose vietose.
Profesionali burnos higiena
Nešiojant breketus, šią procedūrą rekomenduojama atlikti kas 3-4 mėn.
Retenciniai aparatai
Po breketų sistemos nuėmimo kurį laiką turėsite nešioti individualiai pagamintus retencinius aparatus (plokšteles, kapas), kurie kontroliuos ir stabilizuos dantų ir sąkandžio taisyklingą padėtį.