Atgal

Atmintinė nešiojant tiesinančias kapas

Ką būtina žinoti apie dantų tiesinimo kapas? Vadovaujantis atmintinėje pateikiamomis rekomendacijomis, išvengsite nesklandumų ir pasieksite optimalių gydymo rezultatų.

Bendrosios rekomendacijos

Kapų nešiojimas

Siekiant gerų rezultatų, labai svarbu kapas nešioti bent 22 valandas per parą. Tik taip galima užtikrinti gydymo efektyvumą. Kapas išsiimti rekomenduojama tik valgant, valantis dantis, ar geriant įvairius gėrimus, išskyrus šaltą vandenį.

Kapų rinkinių keitimas

Kapų rinkinius būtina keisti kaip nurodė gydytojas, sekti kapų eiliškumą ir jokiu būdu nepraleisti nei vieno kapų rinkinio.

Panaudotas kapas privaloma išsaugoti

Rekomenduojama panaudotas kapas dėti į joms skirtą maišelį ir sekančio vizito metu atsinešti visą kapų rinkinį su savimi.

Naują kapų rinkinį dėkitės prieš naktį

Uždėjus naujas kapas rekomenduojama jų nenuimti 6-7 valandas, todėl geriausia, kad naujas kapų rinkinys būtų užsidedamas prieš miegą.

Išsiėmus kapas jas laikykite specialiai tam skirtoje dėžutėje

Nedėkite kapų į kišenę, ant stalo, nevyniokite į servetėlę, kadangi tokiu būdu jos gali lengvai pasimesti ar sulūžti.

Kapų užsidėjimas ir nusiėmimas

Užsidėti kapas pradėkite nuo priekinių dantų, užsidedant kapas – nekąskite. Nuiminėkite kapas pirmiausia nuo galinių krūminių dantų. Užsidėjus kapas labai svarbu įsitikinti, kad jos pakankamai gerai prigludo prie dantų paviršių. Užsidėjus kapas, neturi likti tarpelio tarp danties ir kapos. Paspauskite pirštais kramtomuosius dantų paviršius arba tam galima naudoti silikoninius kramtukus.

Diskomfortas

Pradėjus naują kapų rinkinį, galimas dantų jautrumas ir maudimas, kuris praeina savaime, kelių dienų bėgyje. Pirmomis gydymo savaitėmis nusiėmus kapas gali būti jautri gleivinė. Jautrumui sumažinti galima skalauti drungnu druskos tirpalu (vienas šaukštelis druskos pusei stiklinei vandens) arba silpnu antiseptiniu burnos skalavimo skysčiu. Taip pat kai kurių kapų kraštai dėl gamybos proceso gali būti šiurkštūs, tokiu atveju naudokite ortodontinį vašką, arba padildinkite kapos kraštą su minkšta nagų dilde.

Tiesinančių kapų priežiūra

Kapų priežiūra

Kapas kasdien rekomenduojama išsivalyti naudojant minkštą dantų šepetėlį ir švelnią dantų pastą, neturinčią abrazyvių dalelių (aliuminio oksido, kalcio karbonato, kalcio fosfato), kurios dažnai būna balinamųjų dantų pastų sudėtyje. Tuomet nuplauti po vėsiu tekančiu vandeniu. Jokiu būdu kapų plovimui negalima naudoti karšto vandens, nes tai gali įtakoti kapų formos pokyčius.
Kapų valymui galima naudoti ir specialius dezinfekcijos tirpalus.

Mityba

Kadangi valgant kapas būtina nusiimti, mitybos įpročiai gali išlikti beveik nepakitę. Tačiau gydymo laikotarpiu patartina vengti ypač didelę pigmentaciją turinčių produktų (mėlynės, vyšnios, raudonas vynas ir kt.) Po šių produktų, net ir išsivalius dantis, kapos gali pakeisti spalvą. Po valgių ir užkandžiavimų kapas reikia nuplauti po vėsiu tekančiu vandeniu, taip pat išplauti ir kapų laikymo dėžutę. Su kapomis negalima kramtyti jokių maisto produktų taip pat negalima kramtyti ir gumos.

Gėrimai

Galima gerti tik vėsų vandenį, karšti gėrimai gali išprovokuoti kapų formos pokyčius, pigmentuoti, cukraus turintys gėrimai gali įtakoti kapų skaidrumo praradimą.

Rūkymas

Rūkymas gali įtakoti kapų spalvos, elastingumo pokyčius, todėl rūkyti su kapomis negalima.

Burnos ertmės priežiūra

Asmeninė burnos ertmės higiena

Gydymo laikotarpiu svarbu laikytis kruopščios burnos ertmės higienos. Išsiėmus kapas rytais ir vakarais dantys turi būti valomi naudojant tarpdančių siūlą, dantų pastą bei dantų šepetėlį, nuvalomas liežuvio paviršius. Ant švarių dantų dedamos tik švarios kapos, tad jos turi būti taip pat kruopščiai išvalytos. Po valgių ar užkandžiavimų patartina dantis išsivalyti dantų pasta ir šepetėliu, jei tokios galimybės nėra, tuomet galima naudoti kramtomąją gumą arba dantis prasiskalauti vandeniu ar skalavimo skysčiu.

Dantų plombavimas kapų nešiojimo metu

Nešiojant kapas dantų plombavimas nėra rekomenduojamas, nes po plombavimo kapos gali nebetikti. Jei ši procedūra yra neišvengiama, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ortodontu.

Profesionali burnos ertmės higiena

Gydymo metu atliekant profesionalią burnos higieną informuokite specialistą, kad gydotės tiesinančių kapų sistema, kad higienos procedūros metu nebūtų pažeistos sagutės ( attachment’ai) esančios ant dantų.